Witaj! Miło, że nas odwiedziłeś!
Zaloguj się!

Zapomniałeś hasła? Zresetuj je tutaj

lub

Nie masz u nas jeszcze konta?

Super! Miło nam przywitać nowego gracza!
Zarejestruj się!

Playstation czy Xbox dla dziecka?

playstation czy xbox dla dziecka

Czasy, gdy gry wideo były postrzegane jako zajęcie wyłącznie dla najmłodszych minęły bezpowrotnie. Dzisiaj branża elektronicznej rozrywki dogoniła, a nawet prześcignęła popularnością i budżetem kinematografię. Ten swoisty znak czasu jest jawnym przykładem na zmiany w popkulturze, zwykły konsument potrzebuje kompleksowej rozrywki, a przede wszystkim angażującej i interaktywnej, która wystarczy na wiele godzin i można z niej skorzystać w każdym momencie i to w domowym zaciszu. PlayStation i Xbox stały się tym samym centrum multimedialnym dla dużych i małych, młodych i starych, a gry połączyły pokolenia. Jaki system wybrać dla siebie i naszych pociech? Zapraszam do analizy plusów i minusów najnowszych konsol pod względem uniwersalności dla najmłodszych.

Co musisz wiedzieć przed zakupem konsoli?

Wybór konsoli to nie lada zagwozdka, tym bardziej jeśli stawiamy pierwsze kroki w elektronicznej rozrywce. Ilość wersji, dziwne nazewnictwo i skomplikowany język mogą przysporzyć dodatkowych kłopotów przed podjęciem decyzji. Najważniejszym aspektem, który powinniśmy wziąć pod uwagę jest skonkretyzowanie naszych potrzeb i wybór sprzętu z odpowiedniej generacji. Jeśli chcemy być na bieżąco, by swobodnie przebierać w nowościach musimy zakupić odpowiednią konsolę. U progu nowej ery gamingu, takie możliwości zapewni nam wyłącznie PlayStation 5 oraz Xbox One X. Jeśli natomiast nie jesteśmy zainteresowani premierami, to spokojnie możemy skorzystać z tańszych i starszych odpowiedników – PlayStation 4 i Xbox One, które oferują słabszą grafikę, ale na początek powinno to wystarczyć mniej wymagającym graczom. Trzeba nadmienić, że nowsze wersje od Sony i Microsoftu w zdecydowanej większości obsłużą również tytuły ze swoich poprzedników.

Czy granie na konsoli przez dzieci w wieku przedszkolnym to dobry pomysł?

Odpowiednio dawkowane gry skierowane do najmłodszych będą nie tylko doskonałą zabawą, ale również nauką spostrzegawczości, refleksu i logicznego myślenia. Oczywistym jest, że nie możemy dzieciom w wieku przedszkolnym dać do zagrania w tytuły przeznaczone dla do dorosłych, ale w ich odpowiednim doborze przyjdzie nam z pomocą internet lub samo pudełko z grą, które na froncie ma specjalny piktogram informujący o kategorii wiekowej. Z gier, jakie można przedstawić kilkulatkowi bez problemu o jego zdrowie psychiczne jest z pewnością Minecraft, pozycja, która wbiła się przebojem nie tylko w gaming, ale swoją popularnością na stale zagościła w popkulturze i świadomości społeczeństwa. Kreatywna, prosta w swoich założeniach i przede wszystkim przystępna gra przypominająca w swoich założeniach budowanie z klocków lego. Niczym nieograniczona i pobudzająca wyobraźnie nawet u dorosłych produkcja. Jeśli nigdy nie słyszałeś o tym tytule, to znaczy, że ostatnich kilka lat siedziałeś pod kamieniem.

Jak już jesteśmy przy klockach, to warto zapoznać nasze oseski z grami z uniwersum Lego. Tych jest na rynku już tyle, że nie sposób wszystkich wymienić. Modułowe postacie z plastiku odwiedziły już światy Gwiezdnych Wojen, Władcy Pierścienia, Avengersów, Batmana, Jurasic Park oraz wiele, wiele innych. Te dobrodziejstwa kultury są z reguły kooperacyjne, co sprawia, że masz pod kontrolą w co bawi się twoje dziecko i jednocześnie bawisz się z nim. Podwójne zwycięstwo win-win. A czym są te gry z Lego w roli głównej? Przygodowo-platformowe doświadczenie, gdzie dwie lub więcej postaci musi rozwiązywać łamigłówki środowiskowe i korzystać z unikalnych zdolności swoich bohaterów. Zapewniam, że wsiąknięcie w te światy po uszy.

Grać razem czy zostawić dziecko samemu sobie?

Odpowiednio dobrana gra do wieku dziecka spowoduje, że będziecie mogli zostawić swojego potomka sam na sam z konsolą. Rzecz jasna wszystko zależy też od wieku naszej pociechy, bo inaczej sprawa ma się z nastolatkiem, a inaczej z przedszkolakiem. Na początek warto poświęcić trochę czasu i bawić się wspólnie, trzeba przecież wytłumaczyć najmłodszemu zasady gry, obsługę kontrolera oraz ogólnie wprowadzić w arkana magii. Pamiętajcie tylko, by rozsądnie dobierać tytuły i dawkować czas spędzony przed telewizorem. Gry, jak i każde przyjemne medium rozrywkowe potrafi wciągnąć do zabawy na długie godziny, a nie samymi przyjemnościami młody człowiek żyje. Z resztą, komu ja to tłumaczę, to wy jesteście rodzicami i doskonale wiecie, co jest najlepsze dla waszych latorośli.

Jaką konsole wybrać dla dziecka?

W tej materii nie ma reguły. Każda z firm – Sony, Microsoft i Nintendo ma w swojej ofercie zarówno tytuły dla pełnoletnich, jak i najmłodszych graczy. Najważniejsza jest odpowiednia selekcja oprogramowania. Natomiast delikatnie wystaje przed szereg Big N wraz ze swoją najnowszą konsolą Nintendo Switch. Dzięki unikalnym grom, które dostępne są wyłącznie na sprzęcie Japończyków, nasze dzieciaki mogą zapoznać się z tytułami skierowanymi na pierwszy rzut oka właśnie do nich. Wymienię tutaj Mario, Legend of Zelda, Pokemon czy Splatoon, klasyki gatunków, które pokochały rzesze fanów na całym świecie. Ten specyficzny, magiczny klimat giganta z Kioto cieszy kolejne pokolenia graczy i sprawia, że Switch jest jedną z najlepszych platform do grania. Dodając do tego jego przenośność – z czym wiąże się możliwość użytkowania poza domem – tworzy uniwersalną konsol dla wszystkich bez względu na wiek.

Nie można zapomnieć również o konsoli Xbox 360, tak jest, nie przejęzyczyłem się. Ta leciwa już platforma ma do zaoferowania bardzo dużo w kwestii gier dla najmłodszych. Spytacie dlaczego konsola, która premierę miała w 2005 roku może dostarczyć więcej emocji niż jej nowsze odpowiedniki? Ano z jednego, bardzo ważnego względu – Kinect – sensor ruchu od Microsoftu sprawi, że twoje dziecko pokocha cię bezgranicznie.

Kontroler Kinect, to najprościej mówiąc - dopakowana kamera wyposażona w wiele czujników ruchu, światła oraz dźwięku. Technologia tak skomplikowana, że aż dziw bierze, że została zaimplementowana do narzędzia, które służy wyłącznie zabawie. Nie umniejszając oczywiście, zastosowania patentów Microsoft’u mają swoje przełożenie również w innych branżach wymagających automatyzacji i precyzji. Często spotykanym przykładem są tutaj rynki medyczne, laboratoryjne oraz fizyczno-techniczne, a firmy takie jak NASA czy Tesla na co dzień korzystają z dobroci tej zaawansowanej technologii. Tak więc, za stosunkowo nieduże pieniądze możesz wejść w posiadanie kosmicznej aparatury.

A do czego może nam się przydać sensor Kinect w domowym zaciszu? Jeśli tylko jesteś posiadaczem Xbox 360 to możesz śmiało zaczynać przygodę z tym sprzętem. Podłączając go do naszej konsoli możesz czerpać przyjemność z takich tytułów jak Just Dance czy Kinect Sport. Gry, w których stajesz się kontrolerem. Odłóż pada i daj się ponieść fantazji. Tańcz, skacz i wchodź w interakcje z różnymi przedmiotami wyświetlanymi na ekranie telewizora. Ale czym tak naprawdę jest Kinect? Na czym polega obcowanie z tą kamerą? Przed rozpoczęciem rozgrywki sensor skanuje twoją całą sylwetkę, musisz wykonać kilka prostych czynności, o które poprosi cię twój Xbox – rozłożenie rąk, rozstawienie palców, podanie wzrostu i wagi. Kalibracja trwa moment i po chwili widzisz swój cyfrowy avatar na ekranie telewizora. Teraz wystarczy włączyć którąś z gier obsługujących tę technologie i chłonąć interaktywność zabawy. Dzięki śledzeniu twojej sylwetki, będziesz mógł od teraz precyzyjnie sterować swoim cyfrowym odpowiednikiem. Żadne słowa nie opiszą tego jak prezentuje się Kinect w rzeczywistości. Jeśli nie miałeś okazji zapoznać się wcześniej z ofertą Microsoftu w tym aspekcie koniecznie spróbuj tego teraz.

Nie wiedzieć czemu amerykańska korporacja zrezygnowała z rozwijania tego projektu i już na początku ósmej generacji pogrzebała całkowicie pomysł implementowania Kinecta do zestawów z konsolą. Nie znajdziecie lepszego i tańszego rozwiązania do wspólnej zabawy wraz ze swoimi pociechami.

A może... konsola przenośna zamiast stacjonarnej?

Chociaż prób podbicia rynku konsol przenośnych było wiele, tak naprawdę na placu boju pozostało tylko Nintendo. Jedyna platforma, która pozwala na mobilne granie w najnowsze tytuły to Nintendo Switch. Oczywiście większą część rynku w tym segmencie zajmują smartfony, ale większość pozycji dostępnych na naszych telefonach to proste i krótkie gry, w które można zagrać w poczekalni do lekarza lub w środkach komunikacji miejskiej. Do walki jeszcze kilka lat temu stanęło Sony wraz PlayStation Portable a później z PlayStation Vita, ale niestety nie przetrwały próby czasu i pomimo dużego potencjału zniknęły z rynku szybciej niż się pojawiły. A jakie są zalety tej jedynej wartej uwagi platformy przenośnej?

Zacznijmy więc może od tego czym tak naprawdę jest ten „pstryczek”? Przyzwyczajeni do nomenklatury z dużych sprzętów, konsole uznajemy za sprzęt, który podłączamy raz na dobre do telewizora, włączamy i uruchomiamy grę. Tak od lat obraz stacjonarnego grania przedstawiali nam giganci rynku czyli Sony oraz Microsoft. Nintendo od czasów Wii próbowało nam zaszczepić inne postrzeganie grania przed ekranem, jako pierwsi zmusili graczy do wstania z kanap i spróbowania integracji ze sprzętem za pośrednictwem ruchu. Kontrolery ruchowe od tego czasu pojawiły się w ofercie wszystkich liczących się firm w branży. Jak widać Big N było protoplastą wielu współcześnie rozwijanych technologii i nie inaczej jest w przypadku Switcha.

Tak więc najnowsza konsola Nintendo to hybryda konsoli stacjonarnej z przenośną. Za pośrednictwem stacji dokującej wkładamy główny ekran i na wyświetlaczu TV pojawia się obraz z gry, by po chwili, jednym ruchem ręki wyciągnąć cały sprzęt i kontynuować zabawę na małym panelu. Same kontrolery są przyczepiane do brzegów konsolki i mogą służyć jednemu lub dwóm graczom jednocześnie. Uniwersalność i komfort użytkowania na niespotykanym dotąd poziomie.

Jaką grę dla dziecka wybrać?

Przede wszystkim taką, która będzie skierowana do konkretnej grupy wiekowej. Wszystkie tytuły zawierające przemoc, sex i wulgaryzmy raczej odpadają w przedbiegach. Z pomocą, jak zawsze przychodzą recenzje i opinie w internecie, ale również oznaczenia na pudełkach z grą. Najlepsze produkcje, to te familijne, z możliwością grania w dwie lub więcej osób, wszelkie maści pozycje wyścigowe takie jak Forza czy Gran Turismo i sportówki jak Fifa oraz NBA. Pamiętaj, że nic nie zastąpi dziecku kontaktu z rodzicem, więc staraj się jak najdłużej spędzać czas ze swoją pociechą, a wspólne granie w wasze ulubione tytuły pomoże zbudować silną więź i odnalezienie pasji może i na całe życie.

Jak zawsze zachęcamy do lajkowania, dzielenia się spostrzeżeniami i wchodzenie w interakcje z naszą społecznością za pośrednictwem mediów społecznościowych. Znajdziecie nas na Facebooku, Instagramie, YouTubie i Tik Toku! Zapraszamy również do sklepu stacjonarnego i internetowego, gdzie zawsze znajdziecie masę promocji! Do przeczytanie kolejnym razem!

Na koniec krótki apel odnośnie funkcjonowania naszego sklepu w czasach pandemii.

Kochani gracze, drodzy Klienci.

Z uwagi na zaistniałą sytuację epidemiologiczną oraz bezpieczeństwo nasze, wasze i waszych bliskich, podjęliśmy trudną decyzję o wyłączeniu przestrzeni sklepowej z użytkowania. Dalej możecie Państwo korzystać z opcji odbioru osobistego, ale wyłącznie na opłacone wcześniej zamówienia. Nasz pracownik wyniesie zakupione produkty przed wejście do sklepu. Prosimy o zachowania należytych środków bezpieczeństwa oraz stosowanie się do ustalonych zaleceń w kwestii ochrony zdrowia. Poza tym pozostała działalność 4console pozostaje bez zmian. Skup, wymiana gier oraz serwis gwarancyjny funkcjonują na nowych zasadach i możliwe są wyłącznie po uprzednim kontakcie telefonicznym lub rezerwacje poprzez stronę internetową.


Zobacz więcej na naszym blogu:

Poradniki

Chociaż większość graczy wybiera konsole ze względu na komfort grania na kanapie przed ekranem ogromnego...  Zobacz więcej

Aktualności

Jeszcze chwilka jeszcze momencik i za niespełna dwa tygodnie wkroczymy w dziewiątą generację konsol....  Zobacz więcej

Poradniki

Brak obrazu na PlayStation 4 to ostatnia rzecz jakiej chcemy doświadczyć po włączeniu konsoli. Nierzadko...  Zobacz więcej

Poradniki

Od dłuższego czasu zasypujemy was informacjami na temat nowej generacji konsol nic w tym dziwnego wszakże...  Zobacz więcej

Poradniki

Coraz większa popularność grania mobilnego sprawia że telefony komórkowe przestały już dawno pełnić...  Zobacz więcej

Aktualności

PlayStation 5 czeka już za rogiem. Szczęśliwi ci którym udało się złożyć przedpremierowe zamówienia bo...  Zobacz więcej

Poradniki

Czas płynie nieubłaganie. Niedawno cieszyliśmy się z nadejścia ósmej generacji konsol a już za chwilę...  Zobacz więcej

Aktualności

Na dwa miesiące przed startem nowej generacji otrzymaliśmy wszystkie najważniejsze informacje na temat...  Zobacz więcej

Aktualności

...  Zobacz więcej

Aktualności

To kiedy pojawią się nowe konsole wiemy już od jakiegoś czasu. Technologiczne zagadnienia wygląd oraz...  Zobacz więcej

Aktualności

...  Zobacz więcej

Recenzje

Zaczęło się Microsoft jako pierwszy wyłożył ostatnie karty na stół. Wiemy już jak wyglądają najnowsze...  Zobacz więcej

Poradniki

Kierownica do PlayStation 4. Brzmi jak ponury żart gdyż na pierwszy rzut oka oba sprzętu wykluczają się...  Zobacz więcej

Poradniki

Dwóch głównych konkurentów od prawie dwudziestu lat walczy o uznanie w oczach konsumentów. Microsoft i Sony...  Zobacz więcej

Poradniki

Końcówka 2020 roku to czas zmian w elektronicznej rozrywce. Stoimy w generacyjnym rozkroku za drzwiami...  Zobacz więcej

Poradniki

Konsola Nintendo Switch to bez wątpienia fenomen ostatnich lal. Pomimo nie najmocniejszej konfiguracji oraz...  Zobacz więcej

Poradniki

Ósma generacja konsol zapisała się w historii elektronicznej rozrywki kilkoma ważnymi wydarzeniami....  Zobacz więcej

Poradniki

Microsoft wraz ze swoją wiodącą konsolą obecnej generacji może nie jest w tym momencie najlepiej...  Zobacz więcej

Poradniki

Mekka gracza domowe zacisze miejsce gdzie każdy czuję się komfortowo. Spokój bezpieczeństwo miłość i...  Zobacz więcej

Aktualności

Mamy już wrzesień do końca roku już tylko cztery miesiące. Premiera PlayStation 5 planowana jest na...  Zobacz więcej

Poradniki

Firma Microsoft od prawie dwudziestu lat buduje świadomość marki w umysłach graczy konsolowych. To w 2001...  Zobacz więcej

Poradniki

Przez prawie siedem lat obecności PlayStation 4 na rynku otrzymaliśmy wiele wspaniałych gier. Nie łatwo...  Zobacz więcej

Poradniki

Nintendo Switch to kolejna innowacyjna konsola od japońskiego giganta która ponownie nie dzięki wielkiej...  Zobacz więcej

Poradniki

Microsoft wraz ze schyłkiem aktualnej generacji konsol wyszedł z niesamowitą inicjatywą. Nie patrząc na...  Zobacz więcej

Poradniki

Aktualna ósma już generacja domowych sprzętów do grania powszechnie zwanych konsolami jest już z nami...  Zobacz więcej

Poradniki

Ówczesne konsole nowej generacji to multimedialne maszyny do obsługi których niezbędne jest połączenie z...  Zobacz więcej

Poradniki

Ostatnimi czasy głośno się mówi o rewitalizacji cen gier wideo. Głośno o tym mówią producenci tytułów na...  Zobacz więcej

Poradniki

Wybór pada to wbrew pozorom bardzo ważna kwestia przy zakupie swojej pierwszej konsoli do gier wideo....  Zobacz więcej

Poradniki

Powoli mija szósty rok obecności PlayStation 4 na rynku. Konsoli może nie rewolucyjnej ale na pewno...  Zobacz więcej

Poradniki

Gry wideo to nie tylko ruchome obrazki ale i przede wszystkim doskonały dźwięk który dopiero w połączeniu...  Zobacz więcej

Poradniki

W życiu gracza czasem przychodzi trudny moment. Gdy przesiadamy się na nowy sprzęt lub postanowiliśmy...  Zobacz więcej

Poradniki

Czasy gdy po włożeniu gry do czytnika konsoli ta od razu się uruchomiała minęły bezpowrotnie. Najnowsze...  Zobacz więcej

Poradniki

Bezprzewodowy pad to nieodłączne narzędzie do obsługi każdej konsoli Xbox One. Bez tego małego kontrolera...  Zobacz więcej

Promocje

  Zobacz więcej

Recenzje

  Zobacz więcej

Recenzje

  Zobacz więcej

Recenzje

  Zobacz więcej

Recenzje

  Zobacz więcej

Rozgrywki

  Zobacz więcej

Rozgrywki

  Zobacz więcej

Rozgrywki

  Zobacz więcej

Rozgrywki

  Zobacz więcej

Rozgrywki

  Zobacz więcej

Rozgrywki

  Zobacz więcej

Recenzje

  Zobacz więcej

Rozgrywki

  Zobacz więcej

Rozgrywki

  Zobacz więcej

Rozgrywki

  Zobacz więcej

Poradniki

Cześć kochani gracze W dzisiejszym poradniku spróbujemy zastanowić się nad sensem zaopatrzenia się w...  Zobacz więcej

Poradniki

Cześć kochani gracze Dzisiaj zmierzymy się z próbą porównania dwóch najmocniejszych konsol na rynku. Czy...  Zobacz więcej

Aktualności

Cześć kochani gracze Dzisiaj mam dla was krótkie podsumowanie dotychczasowych informacji na temat...  Zobacz więcej

Aktualności

Jaki wybrać telewizor do konsoli PlayStation 5 Konsole nowej generacji powoli pukają do drzwi a wraz z...  Zobacz więcej

Poradniki

Kontakt do pomocy technicznej Zapraszamy wszystkich klientów u których wystąpiły problemy techniczne z...  Zobacz więcej

Poradniki

Którą konsole kupić konsola PlayStation czy Xbox Te odwieczne dylematy graczy tyczące się wyboru sprzętu...  Zobacz więcej

Rozgrywki

  Zobacz więcej

Poradniki

Wchodząc do sklepu z elektroniką przemysłową można dostać zawrotu głowy od ilości gier i konsol...  Zobacz więcej

Aktualności

Wszystko ma swój początek i koniec. Tak jest również z ósmą generacją konsol która po sześciu latach...  Zobacz więcej

Blog

ZbitaSzybka.pl i 4console.pl wspólna piękna historia Zanim ZbitaSzybka.pl Serwis iPhone na...  Zobacz więcej

GORĄCA OFERTAZobacz wszystkie

4Console.pl © 2017 Wszelkie prawa zastrzeżone