Witaj! Miło, że nas odwiedziłeś!
Zaloguj się!

Zapomniałeś hasła? Zresetuj je tutaj

lub

Nie masz u nas jeszcze konta?

Super! Miło nam przywitać nowego gracza!
Zarejestruj się!

Wybór paczkomatu

Która konsola PlayStation 4 jest najlepsza?

która wersja playstation 4 jest najlepsza

Powoli mija szósty rok obecności PlayStation 4 na rynku. Konsoli może nie rewolucyjnej, ale na pewno znaczącej dla całej elektronicznej rozrywki. Ponad 100 milionów sprzedanych egzemplarzy na całym świecie utwierdza w przekonaniu, że gracze pokochali sprzęt Japończyków. Dzięki prostocie programowania gier i przyjaznemu ekosystemowi - PlayStation 4 wraz ze swoimi kolejnymi  inkarnacjami PlayStation 4 Slim i PlayStation 4 Pro zdominowało ósmą generacje konsol. W poniższym artykule wyjaśnimy wam najważniejsze różnice między „trzema siostrami”, co warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę przed zakupem oraz porównamy cenowo konkretne rozwiązania. Która konsola PlayStation 4 jest najlepsza? Zapraszam do czytania!

Wersje konsoli PlayStation 4 – jakie PlayStation 4 są dostępne na rynku?

Jedna konsola w trzech różnych egzemplarzach? O co w tym chodzi? Z czym to się je? Spieszę z rozwiązaniem tego mogącego wydawać się błahego zapytania. Na przestrzeni kilku lat technologia zdążyła się zmienić, weszły nowe rozwiązania, udało się zminiaturyzować niektóre podzespoły oraz ulepszyć chłodzenie. Temu postępowi nie mogła oprzeć się również japońska korporacja, która najpierw wypuściła zminiaturyzowaną wersję podstawowej konsoli PlayStation 4, a po kilku miesiącach kompletnie zmodyfikowała całą rodzinę sprzętów Sony za pośrednictwem PlayStation 4 Pro, które nie tylko różni się wyglądem od poprzedniczek, ale również wydajniejszym procesorem graficznym GPU o wydajności 4,2 teraflopa. Ten zabieg to swoisty ewenement, praktycznie nikt wcześniej nie zmieniał tak wiele na przestrzeni jednej generacji konsol.

 Tak więc na rynku mamy obecnie trzy wersje Sony PlayStation, a każda z nich jest kompatybilna ze wszystkim akcesoriami i grami jakie do tej pory ukazały się na rynku:

·       PlayStation 4 – listopad 2013 r.

·       PlayStation 4 Slim – wrzesień 2016 r.

·       PlayStation 4 Pro – listopad 2016 r.

PS4 Slim czy Pro – która konsola jest lepsza?

Przejdźmy do tego co tygryski lubią najbardziej, czyli porównanie wydajności. Za przykład niech posłużą nam liczne testy, które obrazowo ukazują różnice pomiędzy dwoma sprzętami z tej samej rodziny.

Na powyższym porównaniu gołym okiem widać, że PlayStation 4 Pro lepiej radzi sobie z efektami cząsteczkowymi i sprawniej uwydatnia detale. Płynność animacji, rozdzielczość 4K czy szybkość ładowania danych zdecydowanie jakościowo przewyższa wysłużoną już, poczciwą PS4. Nie da się ukryć, że dwa lata młodsza wersja radzi sobie doskonale z nowymi tytułami, które w połączeniu z wysokiej klasy telewizorem Ultra HD mogącym poszczycić się wysoką jasnością w HDR. Nie można oczywiście dyskredytować starszej siostry, to dalej kawał dobrego sprzętu, który zadowoli większość fanów elektronicznej rozrywki. Natomiast jeśli jesteś purystą audiowizualnym – PlayStation 4 Pro jest skierowana właśnie do ciebie.

Która konsola dysponuje lepszymi grami?

Wielu z was zadaje sobie pytanie, czy moja starusieńka konsola Sony PlayStation 4 poradzi sobie w 2020 roku z tymi wszystkimi pięknie wyglądającymi grami, czy może lepiej przesiąść się na nowocześniejszy sprzęt żeby nic nie tracić, zarówno w aspekcie graficznym jak i gamepleyowym. Uspokoję was, nie musicie się martwić – wszystkie gry, które wyszły dotychczas i te które wyjdą w przyszłości będą dostępne na każdej platformie PS4, bez znaczenia czy masz sprzęt kupiony na premierę czy miesiąc temu. Pełna kompatybilność to oczywistość, ale warto było rozwiać wątpliwości.

Jednakże pewne różnice w działaniu poszczególnych gier będą już widoczne w zależności od wersji, którą posiadamy. PlayStation 4 Pro wyświetli obraz w rozdzielczości 4K we wszystkich wspieranych produkcjach, gdyż wielu producentów gier uaktualniło swoje dzieła dodając im blasku w postaci szybszej animacji lub bardziej szczegółowej grafice dostępnej wyłącznie na najnowszym dziecku Sony. Merytorycznie wszystko jednak zostaje bez zmian. O to nie musicie się martwić, żadna gra nie jest okrojona o kwestie tyczące się samej rozgrywki.

PS4 Slim vs PS4 Pro – różnice

W dużej mierze większość rzeczy łączy obydwie konsole niż dzieli. Wszystkie akcesoria takie jak pady, kable, hełmy VR są kompatybilne w całej rodzinie ósmej generacji sprzętów Sony. Obydwie platformy wspierają dyski wewnętrzne SATA 2,5” oraz zewnętrzne podpinane pod USB. Nie musisz więc martwić się poszerzenie standardowej pojemności 1 TB. Familia PlayStation obsłuży nawet ośmiu terabajtowe pamięci. Obejrzysz na nich również swoją kolekcję filmów na blu-ray. Natomiast pod względem dyferencji to na korzyść PS4 Pro można zaliczyć lepszy procesor graficzny i optyczne wyście dźwięku. PS4 Slim góruje natomiast w mobilności i kulturze pracy. Jest mniejsza, cichsza i przede wszystkim mniej prądożerna.

Która konsola PS4 jest najlepsza – podsumowanie

Pod względem możliwości jakie oferuje PlayStation 4 Pro werdykt nie może być inny niż laur pierwszeństwa wędrujący na jej obudowę. Natomiast jeśli pod uwagę weźmiemy warunki ekonomiczne kupującego, to tutaj sytuacja nie jest już taka oczywista. Niebywałą zaletą PlayStation 4 Slim jest jej cena. W zestawie z kilkoma grami można dokonać zakupu grubo poniżej 1000 złotych. Przede wszystkim przed wyborem trzeba skonkretyzować swoje zapotrzebowanie na gry wideo. Czy oczekujesz od nich bezkompromisowej i niezaburzonej najmniejszym spadkiem animacji rozgrywki, czy może jesteś gotowy na kompromisy i przymknięcia oczu na klatkarz w granicach 30 fps.

Którego sprzętu byś nie wybrał to zagwarantowane masz jedno – wspaniała zabawę, gdyż nie moc sprzętu jest najważniejsza, a oprogramowanie -czyli nasze kochane gry – wzbudzają uśmiech na naszych twarzach. Nie ważne też czy posiadasz konsole Xbox One, PC czy Nintendo. Gry łączą – nie dzielą!
Zobacz więcej na naszym blogu:

4Console.pl © 2017 Wszelkie prawa zastrzeżone