Witaj! Miło, że nas odwiedziłeś!
Zaloguj się!

Zapomniałeś hasła? Zresetuj je tutaj

lub

Nie masz u nas jeszcze konta?

Super! Miło nam przywitać nowego gracza!
Zarejestruj się!

Co wiemy o Xbox Series X?

co wiemy o xbox series x

O nadchodzącej generacji konsol powiedziano już chyba wszystko. Znamy datę premiery nowego Xbox’a, wiemy co Microsoft upchnął do wnętrza samej konsoli i powoli dowiadujemy się jakich nowych gier możemy się spodziewać. Przyszedł więc moment na podsumowanie na łamach naszego portalu wszystkich kluczowych informacji, które posiadamy na temat Xbox Series X|S. Już niedługo w naszych domach zawitają nowe sprzęty do grania, a który kawałek plastiku wybrać na początek podpowiemy, jak zawsze my! Przed wami rzeczowy i przystępny skrót najważniejszych funkcji jakimi zaszczyci nas platforma od Microsoft’u.

Xbox Series X - co wiemy o konsoli?

Jeszcze miesiąc temu domniemaliśmy jak będzie prezentować się nowa konsola Microsoftu, dzisiaj wiemy już wszystko, włącznie z ceną, wyglądem oraz grami startowymi. Burzliwy był okres poprzedzający opublikowanie tych informacji. Zarówno japońska, jak i amerykańska korporacja nie kwapiły się do podzielenia się z graczami informacjami o next genach. Gigant z Redmond jako pierwszy ruszył z ofensywą i jak na moje oko prowadzi on zdecydowanie trafniejszą strategię marketingową. Po przegraniu kolejnej generacji pod kątem ilości sprzedanych egzemplarzy, zieloni, na czele z Philem Spencerem postanowili wyjść frontem do klienta i przedstawić pro konsumenckie rozwiązania – niedrogi sprzęt, wcielenie do swojej struktury znanych studiów developerskich, szeroka dostępność sprzętu no i oczywiście wisienka na torcie w postaci usługi Xbox Game Pass. To wszystko złożyło się na spójną całość, dzięki której nawet zatwardziali fani PlayStation zaczynają przyglądać się ofercie Microsoftu przyjaznym okiem. Nic dziwnego, ja sam, jeszcze kilka miesięcy temu byłem pewny, że moim pierwszym zakupem nowo generacyjnym będzie właśnie PlayStation 5, a teraz poważnie zastanawiam się postawić na „zieloną” kartę. Po pierwsze ze względu na dostępność preorderów i gwarancje otrzymania sprzętu 10 listopada, a po drugie, że zwyczajniej w świecie na te chwile Xbox Series X ma zdecydowanie więcej do zaoferowania pod względem samych gier.

Sytuacji Sony nie poprawia również zaplanowana podwyżka cen gier od wewnętrznych studiów developerskich, brak wspomnianej wcześniej dostępności i enigmatyczne, pragmatyczne i powiem to otwarcie – olewcze podejście do samych graczy. Widać jak na dłoni, że pozycja hegemona nie wpłynęła dobrze na ego włodarzy niebieskich. Przez ostatnia rozsiedli się wygodnie na fotelu lidera i nie zauważyli, że pod stopami rośnie im solidna konkurencja w postaci nie tylko Microsoftu, ale i Nintendo. Wszystkie znaki na niebie i ziemi wskazują na zmianę króla i to nie przez krwawą rewolucje, a zwyczajną abdykację lub chorobę władcy. Całe szczęście w tej bitwie zwyciężymy my, gracze!

Odbiegłem jednak za daleko od tematu i uśpiłem waszą czujność, bo właśnie w tym miejscu wjeżdża ukochana przez wszystkich tabelka i garść doniesień technicznych. Nie musicie dziękować.

Xbox One X jest wyposażony w niestandardowy procesor AMD Zen 2 z ośmioma rdzeniami pracującymi z częstotliwością 3,8 GHz. Jednostka GPU natomiast oparta jest na architekturze AMD RDNA 2. Układ ten jest zdolny do 12,147 teraflopów mocy obliczeniowej. Ponadto na pokładzie znajdziemy 16 GB pamięci GDDR6 SDRAM, przy czym 10 GB działa z prędkością 560 GB/s przede wszystkim do obsługi systemu graficznego, a pozostałe 6 GB z prędkością 336 GB/s do pozostałych funkcji obliczeniowych. Wewnątrz natrafimy również na 1 TB dysk SSD o przepustowości wyjścia 2,4 GB/s z możliwością rozbudowy za pośrednictwem podłączanych dysków zewnętrznych przez port USB. Oczywiście Xbox Series X posiada napęd optyczny 4K UHD oraz obsługę Ray Trancing.

Xbox One S natomiast charakteryzuje się niestandardowym RDNA2 z 20 CU przy 1,55 GHz dla 4 TFLOPS. Posiada również 10 GB pamięci RAM i 512 dyskiem SSD z surową przepustowością wejścia/wyjścia 2,4 GB/s. Ze względu na brak napędu optycznego oprogramowanie zakupimy wyłącznie w wersji cyfrowej za pośrednictwem wbudowanego sklepu Microsoft Store. Maksymalna rozdzielczość jaką uzyskamy na słabszej wersji to 1440p, z obsługą skalowania 4K, przy 60 klatkach na sekundę, chociaż teoretycznie w porywach może pokusić się nawet o 120 kl/s. Jednostka centralna jest również mniejsza od większego brata i ma zaledwie 275 milimetrów wysokości, 151 milimetrów długości oraz 64 milimetry szerokośći. Kompaktowy sprzęt który zmieści się w każdej szczelinie. Poza tym posiada wszystkie porty wejścia/wyjścia jak Series X

Kiedy będzie premiera Xbox Series X?

Kolejną zaletą nowej konsoli od Microsoftu jest jej ogólnoświatowa premiera. Według wszystkich doniesień, produkcja idzie pełna parą i termin 10 listopada 2020 nie jest niczym zagrożony. Fabryki pracują pełną parą i o dostępność sprzętu nie musimy się martwić. Widać, że epidemia koronawirusa bardziej wpłynęła na Sony, gdyż ci niczym dzieci w płonącym sierocińcu próbują znaleźć wyjście z patowej sytuacji. I chociaż Japończycy utrzymują dobrą minę do złej gry, to widać gołym okiem, że coś niedobrego dzieje się w samej korporacji. Za dużo niewiadomych, trzymanie wody w ustach i zbyt wiele przykrych niespodzianek, by móc mówić tu o zwyczajnym przypadku.

Wróćmy jednak do Xboxa i na nim skupmy uwagę. Wiele sieci handlowych, a nawet mniejszych sklepów jest w stanie zapewnić dostępność konsoli w dniu premiery. Niebawem i u nas będziesz mógł zaklepać swój egzemplarz. Śledźcie dokładnie naszą stronę internetową, niedługo powrócimy ze szczegółami oferty, a musicie wiedzieć, że jest na co czekać!

Ile będzie kosztować Xbox Series X w dniu premiery?

Szoku nie ma. Wszyscy analitycy byli przekonani, że tak właśnie będą prezentować się ceny nowej generacji konsol – 2249 złotych za Xbox Series X oraz 1349 złotych za Xbox Series S. Spytacie pewnie czym się różnią obydwie wersje? Śpieszę z odpowiedzią, bo sprawa nie jest tak oczywisty jak w przypadku PlayStation 5 i PlayStation 5 Digital Edition. W rodzinie Microsoftu, tańsza wersja jest uboższa nie tylko ze względu na brak napędu optycznego, ale przede wszystkim na słabsze komponenty. Mimo, że CPU jest ten sam, to taktowanie zegara jest niższe, a prawdziwą różnicę robi mniej wydajny układ graficzny mogący zagwarantować wyświetlanie obrazu w maksymalnej rozdzielczości 1440p i 60 klatkach na sekundę. Ten kompromis doskonale widać na przykładzie ceny, ale wydaję mi się, że jest to najmniejszy i najmniej bolesny finansowy próg wejścia w nową generację. Za cenę niewiele wyższą niż curent geny dostajemy sprzęt stosunkowo na tyle mocny, że możemy mieć pewność dostarczania na niego nowego oprogramowania na równi z mocniejszą wersją. Microsoft robisz to dobrze!

Nowa konsola, nowy kontroler. Oto pad Xbox Series X

Wygląd samej konsoli to jak zawsze kwestia dyskusyjna. Jednym sprzęt będzie się podobał, a inni będą kręcić nosem, jak wiadomo – z gustem jest jak z tyłkiem, każdy ma swój! W każdym razie prostopadłościan od Microsoftu nie szpeci swoim wyglądem. Jest to sprawdzona koncepcja, która spokojnie wpasuje się obok telewizora w każdym salonie.

Jak widać na załączonym obrazku, najmniejszy lifting przeszedł sam kontroler. Tutaj gigant z Redmond postanowił na sprawdzone rozwiązanie, wszakże nie poprafia się ideału. Kosmetyce poddane zostały spusty i samo wykończenie pada. Dalej niestety pozostajemy przy rozwiązaniu bateryjnym i do zabawy musimy wyposażyć się w powszechnie znane paluszki AAA lub wymienne akumulatorki.

Konsola ma być cicha i wydajna, a duży wentylator na górze konstrukcji ma zapewnić właściwą cyrkulacje powietrza. Do lamusa odchodzi również wielki zasilacz, wszystko, co ptrzebne zostało zamknięte w prostokącie.

Xbox Series S to natomiast przecięty na pół Xbox Series X, tak w uproszczeniu można opisać wygląd tej konsoli, która również charakteryzuje się dużym wylotem powietrza, umiejscowionym w tym wypadku na boku obudowy. Czy konsola będzie mogła być ułożona wyłącznie pionowo, tak jak jest prezentowana na fotografiach? Tego jeszcze nie wiemy, ale prawdopodobnie nic się nie stanie jeśli położymy ją wentylatorem do góry.

Xbox Series X kompatybilny z poprzednikami

Kolejny akapit i kolejna zaleta sprzętu Microsoftu do zaprezentowania. Tym razem wspomnę słów kilka o wstecznej kompatybilności, o której napisano chyba już wszystko. Xbox Series X oraz Xbox Series S będą w pełni wspierać gry z poprzednich generacji konsol z rodziny zielonych. Nie sposób policzyć ile wartościowych gier przyjdzie nam sprawdzić za pośrednictwem tej funkcjonalności. Wszystkie hity z aż trzech poprzednich inkarnacji sprzętowej na przestrzeni dwudziestu lat obecności Xboxów w branży! Sami możecie sobie uzmysłowić jaka jest to skala. W tej materii Microsoft zjada konkurencje na śniadanie

Czym w ogóle jest kompatybilność wsteczna? Pozwólcie, że wam przypomnę. A żeby wyjaśnić to pojęcie musimy sięgnąć pamięcią do lat osiemdziesiątych ubiegłego wieku, gdzie na rynku elektronicznej rozrywki dominowały takie marki jak Atari i Commodore, które w ramach swojej rodziny i ekosystemu pozwalały na obsługę gier w ramach tak zwanej kompatybilności wstecznej. Tyczyło się to tylko produkcji w ramach tej samej generacji sprzętowej, czyli odpowiednio 8 i 16 bitowej ery. Były to pierwsze podrygi i nieśmiałe kroki kierowane w stronę graczy, którzy nie chcieli pozbywać się pieczołowicie zbieranej kolekcji gier ze starszej wersji sprzętu. To dla nich zaczęto projektować mocniejsze konsole z możliwością odpalania starych produkcji. Ale zanim doczekaliśmy się maszyny z prawdziwego zdarzenia, która potrafiła słowa przemienić w czyny musiało upłynąć sporo wody w Wiśle. Tym przełomowym sprzętem była stara i poczciwa PlayStation 2, mogąca od premiery w 2000 roku poszczycić się pełną wsteczną kompatybilnością. Był to krok milowy w branży, Sony zaczęło dominować na poletku gier wideo, a konkurencja w postaci Microsoftu i Nintendo mogła tylko ze łzami w oczach oglądać plecy hegemona.

Tak więc mówiąc najprościej jak się da – kompatybilność wsteczna to możliwość obcowania ze starszymi grami na konsoli kolejnej generacji dostępnymi wcześniej wyłącznie na poprzednim sprzęcie w obrębie tego samego otoczenia systemowego.

Czy warto kupić Xbox Series X|S. Podsumowanie

Do debiutu już niespełna miesiąc z kawałkiem. Miłoścnicy elektronicznej rozgrywki przestępują z nogi na nogę i nerwowo odliczają czas. Ci bardziej pragmatyczni, spokojnie przyglądają się rozwojowi wydarzeń. Jedno jest pewne, końcówka roku będzie gorąca i głownie ten okres wpłynie na dalszy rozwój wydarzeń. Jeśli tendencja spadkowa Sony się utrzyma i przywalą jeszcze kilka razy głową w ścianę może okazać się, że prześpią ten najważniejszy moment. Start generacji – jak już pokazała przeszłość – jest kluczowy w dalszej sprzedaży samego sprzętu. Jeśli zatem masz odłożone zaskórniaki i dodatkowo ominęło cię wiele produkcji z Xbox One i Xbox 360 to śmiało wskakuj na zielona karuzele. Dzięki wstecznej kompatybilności i usłudze Xbox Game Pass PC na pewno nie będziesz się nudzić na nowej platformie.

Zachęcam do komentowania i dzielenia się spostrzeżeniami na temat nowych gier i konsol. Znajdziecie nas w social mediach na Facebooku, Instagramie, Youtubie i Tik Toku. Zapraszamy również do zapoznania się z nasza bogatą ofertą gier i konsol, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie. Mamy najniższe ceny i masę promocji. 4console – od graczy – dla graczy!


Zobacz więcej na naszym blogu:

Poradniki

Chociaż większość graczy wybiera konsole ze względu na komfort grania na kanapie przed ekranem ogromnego...  Zobacz więcej

Aktualności

Jeszcze chwilka jeszcze momencik i za niespełna dwa tygodnie wkroczymy w dziewiątą generację konsol....  Zobacz więcej

Poradniki

Brak obrazu na PlayStation 4 to ostatnia rzecz jakiej chcemy doświadczyć po włączeniu konsoli. Nierzadko...  Zobacz więcej

Poradniki

Od dłuższego czasu zasypujemy was informacjami na temat nowej generacji konsol nic w tym dziwnego wszakże...  Zobacz więcej

Poradniki

Czasy gdy gry wideo były postrzegane jako zajęcie wyłącznie dla najmłodszych minęły bezpowrotnie. Dzisiaj...  Zobacz więcej

Poradniki

Coraz większa popularność grania mobilnego sprawia że telefony komórkowe przestały już dawno pełnić...  Zobacz więcej

Aktualności

PlayStation 5 czeka już za rogiem. Szczęśliwi ci którym udało się złożyć przedpremierowe zamówienia bo...  Zobacz więcej

Poradniki

Czas płynie nieubłaganie. Niedawno cieszyliśmy się z nadejścia ósmej generacji konsol a już za chwilę...  Zobacz więcej

Aktualności

Na dwa miesiące przed startem nowej generacji otrzymaliśmy wszystkie najważniejsze informacje na temat...  Zobacz więcej

Aktualności

...  Zobacz więcej

Aktualności

To kiedy pojawią się nowe konsole wiemy już od jakiegoś czasu. Technologiczne zagadnienia wygląd oraz...  Zobacz więcej

Recenzje

Zaczęło się Microsoft jako pierwszy wyłożył ostatnie karty na stół. Wiemy już jak wyglądają najnowsze...  Zobacz więcej

Poradniki

Kierownica do PlayStation 4. Brzmi jak ponury żart gdyż na pierwszy rzut oka oba sprzętu wykluczają się...  Zobacz więcej

Poradniki

Dwóch głównych konkurentów od prawie dwudziestu lat walczy o uznanie w oczach konsumentów. Microsoft i Sony...  Zobacz więcej

Poradniki

Końcówka 2020 roku to czas zmian w elektronicznej rozrywce. Stoimy w generacyjnym rozkroku za drzwiami...  Zobacz więcej

Poradniki

Konsola Nintendo Switch to bez wątpienia fenomen ostatnich lal. Pomimo nie najmocniejszej konfiguracji oraz...  Zobacz więcej

Poradniki

Ósma generacja konsol zapisała się w historii elektronicznej rozrywki kilkoma ważnymi wydarzeniami....  Zobacz więcej

Poradniki

Microsoft wraz ze swoją wiodącą konsolą obecnej generacji może nie jest w tym momencie najlepiej...  Zobacz więcej

Poradniki

Mekka gracza domowe zacisze miejsce gdzie każdy czuję się komfortowo. Spokój bezpieczeństwo miłość i...  Zobacz więcej

Aktualności

Mamy już wrzesień do końca roku już tylko cztery miesiące. Premiera PlayStation 5 planowana jest na...  Zobacz więcej

Poradniki

Firma Microsoft od prawie dwudziestu lat buduje świadomość marki w umysłach graczy konsolowych. To w 2001...  Zobacz więcej

Poradniki

Przez prawie siedem lat obecności PlayStation 4 na rynku otrzymaliśmy wiele wspaniałych gier. Nie łatwo...  Zobacz więcej

Poradniki

Nintendo Switch to kolejna innowacyjna konsola od japońskiego giganta która ponownie nie dzięki wielkiej...  Zobacz więcej

Poradniki

Microsoft wraz ze schyłkiem aktualnej generacji konsol wyszedł z niesamowitą inicjatywą. Nie patrząc na...  Zobacz więcej

Poradniki

Aktualna ósma już generacja domowych sprzętów do grania powszechnie zwanych konsolami jest już z nami...  Zobacz więcej

Poradniki

Ówczesne konsole nowej generacji to multimedialne maszyny do obsługi których niezbędne jest połączenie z...  Zobacz więcej

Poradniki

Ostatnimi czasy głośno się mówi o rewitalizacji cen gier wideo. Głośno o tym mówią producenci tytułów na...  Zobacz więcej

Poradniki

Wybór pada to wbrew pozorom bardzo ważna kwestia przy zakupie swojej pierwszej konsoli do gier wideo....  Zobacz więcej

Poradniki

Powoli mija szósty rok obecności PlayStation 4 na rynku. Konsoli może nie rewolucyjnej ale na pewno...  Zobacz więcej

Poradniki

Gry wideo to nie tylko ruchome obrazki ale i przede wszystkim doskonały dźwięk który dopiero w połączeniu...  Zobacz więcej

Poradniki

W życiu gracza czasem przychodzi trudny moment. Gdy przesiadamy się na nowy sprzęt lub postanowiliśmy...  Zobacz więcej

Poradniki

Czasy gdy po włożeniu gry do czytnika konsoli ta od razu się uruchomiała minęły bezpowrotnie. Najnowsze...  Zobacz więcej

Poradniki

Bezprzewodowy pad to nieodłączne narzędzie do obsługi każdej konsoli Xbox One. Bez tego małego kontrolera...  Zobacz więcej

Promocje

  Zobacz więcej

Recenzje

  Zobacz więcej

Recenzje

  Zobacz więcej

Recenzje

  Zobacz więcej

Recenzje

  Zobacz więcej

Rozgrywki

  Zobacz więcej

Rozgrywki

  Zobacz więcej

Rozgrywki

  Zobacz więcej

Rozgrywki

  Zobacz więcej

Rozgrywki

  Zobacz więcej

Rozgrywki

  Zobacz więcej

Recenzje

  Zobacz więcej

Rozgrywki

  Zobacz więcej

Rozgrywki

  Zobacz więcej

Rozgrywki

  Zobacz więcej

Poradniki

Cześć kochani gracze W dzisiejszym poradniku spróbujemy zastanowić się nad sensem zaopatrzenia się w...  Zobacz więcej

Poradniki

Cześć kochani gracze Dzisiaj zmierzymy się z próbą porównania dwóch najmocniejszych konsol na rynku. Czy...  Zobacz więcej

Aktualności

Cześć kochani gracze Dzisiaj mam dla was krótkie podsumowanie dotychczasowych informacji na temat...  Zobacz więcej

Aktualności

Jaki wybrać telewizor do konsoli PlayStation 5 Konsole nowej generacji powoli pukają do drzwi a wraz z...  Zobacz więcej

Poradniki

Kontakt do pomocy technicznej Zapraszamy wszystkich klientów u których wystąpiły problemy techniczne z...  Zobacz więcej

Poradniki

Którą konsole kupić konsola PlayStation czy Xbox Te odwieczne dylematy graczy tyczące się wyboru sprzętu...  Zobacz więcej

Rozgrywki

  Zobacz więcej

Poradniki

Wchodząc do sklepu z elektroniką przemysłową można dostać zawrotu głowy od ilości gier i konsol...  Zobacz więcej

Aktualności

Wszystko ma swój początek i koniec. Tak jest również z ósmą generacją konsol która po sześciu latach...  Zobacz więcej

Blog

ZbitaSzybka.pl i 4console.pl wspólna piękna historia Zanim ZbitaSzybka.pl Serwis iPhone na...  Zobacz więcej

GORĄCA OFERTAZobacz wszystkie

4Console.pl © 2017 Wszelkie prawa zastrzeżone