Witaj! Miło, że nas odwiedziłeś!
Zaloguj się!

Zapomniałeś hasła? Zresetuj je tutaj

lub

Nie masz u nas jeszcze konta?

Super! Miło nam przywitać nowego gracza!
Zarejestruj się!

Wybór paczkomatu

Playstation Slim czy Pro, co wybrać?

Wchodząc do sklepu z elektroniką przemysłową można dostać zawrotu głowy od ilości gier i konsol znajdujących się na półkach. Mnogość wersji kolorystycznych, tajemniczych oznaczeń i parametrów to dopiero wierzchołek góry lodowej, z którą przyjdzie nam się zmierzyć przed zakupem. Sytuacji nie poprawia również sprzedawca, który zazwyczaj nie posiada wystarczającej wiedzy by doradzić nam w kwestii wyboru sprzętu pod nasze potrzeby. Dlatego postanowiliśmy wypuścić serie poradników, przybliżających i tłumaczących wszelkie arkana terminologii okołogrowej. 

Na pierwszy ogień weźmiemy porównanie. Jeśli już włączyłeś ten film sugerując się tytułem to na pewno nie raz przez głowę przeszło Ci pytanie – co kupić? – PlayStation 4 czy PlayStation 4 Pro, jaka jest między nimi różnica i czy rzeczywiście potrzebuje mocniejszej wersji? W rzeczowy, a zarazem krótki sposób postaram się uwypuklić wszystkie różnice pomiędzy dwiema „siostrami”.

Ale zacznijmy od początku, chociaż paradoksalnie od końca

Pierwsze pytanie jakie trzeba sobie zadać to: czy posiadasz telewizor obsługujący rozdzielczość 4K? 

Jeśli odpowiedziałeś na nie twierdząco, to jedziemy już z górki, bowiem idealnym połączeniem będzie zakup PlayStation 4 PRO gdyż na tej właśnie wersji konsoli Sony doznamy wszystkich wizualnych fajerwerków, jakie przygotowali programiści danej gry. Dodatkowo, wiele tytułów dostaje specjalne łatki usprawniające ich działanie, podbijające rozdzielczość do natywnego 4K, poprawia framerate zazwyczaj do płynnych 60 klatek na sekundę i wiele innych. To wszystko możliwe jest dzięki mocniejszej wersji GPU, która jest w stanie obsłużyć 4,2 TFLOPS (tera flopy na sekundę). 

Jeśli na pierwsze pytanie odpowiedziałeś jednak przecząco, to nie ma się czym martwić, wersja pro doskonale współgra również z odbiornikami Full HD, ale nie jest w stanie pokazać wszystkich swoich możliwości i trochę marnuje swój potencjał. Z minusów tej wersji można wymienić większy pobór mocy, ale jest to zrozumiałe – MOC wymaga MOCY!

Do kogo zatem jest skierowana podstawowa wersja Sony PlayStation 4? Na pewno do wszystkich, dla, których rozdzielczość nie jest głównym miernikiem jakości sprzętu. Przecież do tej pory standardem na PC jest stara, lecz wciąż bardzo wyrazista rozdzielczość 1080p, która dla mniej wymagających graczy  jest stanowczo wystarczająca. Dodatkowo, gry w żadnym stopniu nie są merytorycznie okrojone względem wersji PRO. Konsola jest również cichsza i mniej „prądożerna” od swojej młodszej siostry.

Natomiast nie polecam tańszej wersji, jeśli posiadasz zestaw kina domowego obsługujący dźwięk przestrzenny wyłącznie przez kabel optyczny, gdyż po prostu tańsza wersja nie posiada odpowiedniego wyjścia dźwięku, tu jesteśmy skazani na dźwięk po HDMI. 

Powiedziałem co dzieli obydwa sprzęty, ale zdecydowana większość cech obie konsole łączy. Przede wszystkim wszystkie akcesoria typu pady, headsety, chełmy VR pasują do obydwu wersji. Po za tym obsługa HDR (szerokiego zakresu tonalnego) jest prawdziwym „game changerem, więc  jeśli posiadasz odpowiedni telewizor obsługujący powyższy format doznasz pozytywnego zaskoczenia na PS4 i PS4 Pro.

Mam nadzieję, że choć trochę rozwiałem Twoje wątpliwości i jesteś już od krok od podjęcia decyzji o zakupie swojej wersji PlayStation. W razie dodatkowych pytań, zgłoś się do nas telefonicznie, a rozwiejemy wszystkie pozostałe obiekcje i pomożemy w doborze odpowiedniego zestawu w, jak zawsze atrakcyjnej cenie.


Zobacz więcej na naszym blogu:

4Console.pl © 2017 Wszelkie prawa zastrzeżone